کشف استعدادها در جشنواره تئاتر بچه های مسجد

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی گفت: هدف از جشنواره دوازدهم تئاتر مردمی بچه های مسجد، مردمی شدن تئاتر است و برای این منظور استعدادها را شناسایی کرده ایم.

گزارش هنر: نشست رسانه ای دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه های مسجد با حضور کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و حمید نیلی، دبیر این دوره از جشنواره امروز (۲۸ فروردین ماه) در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای نشست زارعی با اشاره به تعطیلی ۲ دهه ای جشنواره تئاتر مسجد گفت: پس از دو دهه این رویداد فرهنگی و تئاتری را احیا کردیم. تا به امروز ۱۴ دفتر تئاتر مردمی بچه های مسجد در ۱۴ استان افتتاح شده است. برای این منظور ابتدا به کشف استعدادها و جذب نیروهای مستعد پرداختیم و بعد از آن دفاتر را افتتاح کردیم. هدف از راه اندازی این دفاتر تربیت و پرورش و کشف استعدادهای نوجوان و جوانی است که در استان ها راهی برای ورود به گروه های حرفه ای تئاتر ندارند.

وی با بیان اینکه با برگزاری جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد تنها به دنبال تربیت هنرمند نیستیم، افزود: در این جریان به فکر تربیت مدیریت فرهنگی کشور نیز هستیم و دغدغه تربیت مخاطب را داریم. یک پتانسیل در بطن جامعه وجود دارد که باید آن ها را علاقه مند به تئاتر کنیم. هدف از برگزاری جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه های مسجد، مردمی کردن تئاتر است. در حال حاضر تئاتر مردمی نیست و هنرمندان، دانشجویان و اهالی حرفه ای تئاتر به تماشای آثار می نشینند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تأکید کرد: کار ما با پایان جشنواره دوازدهم تئاتر مردمی بچه های مسجد آغاز می شود. می خواهیم بعد از جشنواره به صورت مستمر در مساجد، اجراهای تئاتری داشته باشیم. یکی از مشکلات ما در این جشنواره کمبود متن بود و به همین خاطر از ۱۰ نمایشنامه نویس تهرانی و ۱۰ نمایشنامه نویس شهرستانی خواستیم تا آثاری را تولید کنند و با ارسال این آثار به شهرستان ها، خواستیم تا متقاضیان بر اساس این متن ها کار کنند. قصدمان از این جریان، ریل گذاری برای دوره های بعدی است.

وی از اختصاص جایزه ای به نام زنده یاد فرج الله سلحشور در جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه های مسجد خبر داد و گفت: زنده یاد سلحشور از بچه های مسجد بود و تئاتر را از مساجد آغاز کرد. از این رو جایزه ویژه جشنواره که به اثر برگزیده اهدا می شود، به نام زنده یاد فرج الله سلحشور است.

در ادامه حمید نیلی به ارائه گزارشی از روند فعالیت دبیرخانه این رویداد تئاتری پرداخت و گفت: در مجموع از بین ۱۰۵ گروه متقاضی از سراسر کشور، ۱۶ اثر به رقابت نهایی جشنواره راه پیدا کردند. کارشناس هایی برای مشاوره و کمک به گروه های شهرستانی در نظر گرفته شد. از بین آثار راه یافته به جشنواره ۱۰ اثر از آقایان و ۱۰ اثر از بانوان هستند.

دبیر جشنواره با اشاره به میزبانی ۱۲ مسجد از اجراهای دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه های مسجد، افزود: افتتاحیه این جشنواره روز ۲ اردیبهشت ماه بر سر مزار زنده یاد فرج الله سلحشور برگزار می شود. آثار بعد از اذان مغرب و عشاء اجرا می شوند. با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش نیز ۶ اثر بانوان، بعد از اذان ظهر و عصر در نمازخانه مدارس دخترانه اجرا می شوند. تاجبخش فناییان، ایوب آقاخانی و اعظم بروجردی، هیأت داوران دوازدهمین دوره این جشنواره هستند.

زارعی در ادامه درباره نحوه جذب خانواده ها برای حضور و تماشای آثار جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد در مساجد میزبان این رویداد با توجه به جداگانه اجرا شدن آثار آقایان و بانوان، اظهار کرد: شاید یکی از مواردی که باعث فاصله گرفتن جوانان از مساجد شده، نگاه هیأت امنای مساجد است. بعد از ۲ دهه تعطیلی این جشنواره را احیا کردیم و از این رو باید در ابتدا با برنامه و اندیشه ورزی دقیقی پیش رویم تا حساسیت ایجاد نشود. بازخورد مخاطبان نشان خواهد داد که باید در این زمینه چگونه برنامه ریزی کنیم.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ادامه داد: نمایش های متنوعی با موضوعات مختلف داریم و سعی کردیم رویکردمان در جریان جدید جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد فقط مسایل دینی و تاریخی نباشد.

وی با بیان اینکه شرایط اجرای تئاتر در مساجد با سالن متفاوت است و اجرای تئاتر در مساجد همراه با صمیمیت و سادگی است، یادآور شد: ما نمی خواهیم بچه های تئاتری را پولکی بار بیاوریم. بچه های تئاتر مسجد با عشق کار خود را انجام می دهند و ما باید این عشق را تقویت کنیم.

در پایان این نشست پوستر دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه های مسجد رونمایی شد.

 

نوشته های مرتبط