«طبل» از سینمای ایران جایزه ویژه جشنواره بین‌المللی فیلم «ویزیونر» برلین را گرفت

فیلم سینمایی «طبل» به کارگردانی «کیوان کریمی» از سینمای ایران جایزه ویژه هئیت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم «ویزیونر» برلین در کشور آلمان را از آن خود کرد.

فیلم سینمایی «طبل» Drum نخستین ساخته بلند «کیوان کریمی» در جدیدترین حضور بین‌المللی خود، به نمایندگی از سینمای ایران در بخش رقابتی اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم «ویزیونر» برلین در کشور آلمان روی پرده رفت وجایزه ویژه هئیت داوران این جشنواره به «کیوان کریمی» کارگردان این فیلم اهدا شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم «ویزیونر» که توسط انجمن هنر «ویزیونر» Visionär Kunstklub Verein  و با حمایت «شهروندان اروپایی» Citizens of Europa e.V بنیان گذاشته شده است؛ در روزهای ۷ تا ۱۱ اردیبهشت ماه جاری(۲۷ آپریل تا ۱ می ۲۰۱۷) در سینما بابل (بابیلون) شهر برلین در آلمان به آثار شرکت کننده در این جشنواره پرداخت.

«شهروندان اروپایی» شبکه‌ای مستقل، غیرانتفاعی و غیردولتی از مردمی با خاستگاه‌های متفاوت است و پذیرای تمام کسانی است که به تفاوت و تنوع به عنوان فرصت نگاه می‌کنند.

انجمن هنر «ویزیونر» در سال ۲۰۱۷ در برلین توسط متخصصان حرفه‌ای در زمینه‌های سمعی و بصری، تولید موسیقی، نقد فیلم، مدیریت فرهنگی، تولید هنری، ادبیات و روزنامه‌نگاری پایه‌گذاری شد. هدف اینمجموعه، پرورش رویکردهای هنری در حوزه‌هایی است که در دهه‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته‌اند. فیلم‌ها راه ایده‌آل این انجمن برای تجدید و تقویت ارتباط با فرهنگ‌های دور و نزدیک و با مخاطبان است.

خانم «فرانچسکا وانتاجیاتو» Francesca Vantaggiato مدیر هنری جشنواره بین‌المللی فیلم «ویزیونر» در گفت‌وگو با خبرگزاری «برلینر فستیوال» درباره انتخاب فیلم سینمیی «طبل» گفت: «من افتخار دیدن «طبل» به کارگردانی«کیوان کریمی» را نخستین بار در جشنواره بین‌المللی فیلم «ونیز» داشتم. در روایت سیاه و سیاسی کریمی که با الهام از «بلا تار» فیلمساز مجار است، ما تنها می‌توانیم تصوری مبهم از رویدادهای آشفته و شخصیت‌هایبی‌نام داستان داشته باشیم. رویکرد متفاوت کریمی به سینما، که امکان تفسیری نو از واقعیت به دست می‌دهد، شگفت انگیز است.»

جایزه اصلی این جشنواره به فیلم سینمایی «ارتباطات و دروغ‌ها» به کارگردانی «لی سونگ وان» رسید که جوایز متعددی را پیشتر  از جشنوارهایی همچون، پوسان، کارلوواری و روتردام گرفته بود.

فیلم سینمایی «طبل» کیوان کریمی، در جدیدترین حضور بینالمللی خود در روزهای ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت جاری (۶ و ۷ مارس ۲۰۱۷) در مرکز فرهنگ و هنر «لاکاسا» La Casa Encedida در شهر مادرید در کشور اسپانیا بهنمایش در خواهد آمد.

مرکز فرهنگ و هنر «لاکاسا» مادرید که از سال ۲۰۰۲ شروع به فعالیت کرده است، نمایشگاهی از آثار پیشرو هنری است که با هدف حمایت از هنرمندان جوان، هنرهای نمایشی، فیلم و دیگر اشکال خلاقیت مدرن به نمایشآثار می‌پردازد که در کنار برگزاری انواع کارگاه‌ها در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و محیط زیست نیز فعالیت می‌کند.

فیلم سینمایی «طبل» به کارگردانی «کیوان کریمی» در آخرین حضور بین‌المللی خود روز ۱۲ اردیبهشت ماه جاری (۲ می ۲۰۱۷) در سیمیناری یک روزه با عنوان «سینمای کیوان کریمی» در دانشگاه رم ایتالیا Universita Roma Tre به نمایش درآمد. در این همایش که با همکاری دپارتمان فلسفه و ارتباطات و همچنین انجمن فیلمسازان ایتالیا موسوم به «شانتاتوری» برگزار شد؛ افرادی همچون خانم؛ «انا لیزا توتا» رئیس دانشگاه رم و همچنین «ستفاویا پاریجی» مسئول دپارتمان فلسفه و ارتباطات سخنرانی کردند.

منصور جهانی / گزارش هنر

 

 

نوشته های مرتبط