یک هفته با “یوجینو باربا” در تهران

یوجینو باربا” به عنوان یکی از مهمترین چهره های تئاتر معاصر جهان و بنیانگذار گروه معروف “تئاتر اودین”، نیمۀ دوم بهمن ماه برای اجرای نمایش و برگزاری چند کارگاه های آموزشی پیشرفته، به ایران سفر می کند. در این سفر تعدادی از اعضای اصلی “گروه تئاتر اودین” نیز “یوجینو باربا” را همراهی می کنند.

یوجینو باربا” کارگردان و نظریه پرداز ایتالیایی تئاتر، یکی از شاخص ترین افرادی است که نامش با اصطلاحاتی چون “تئاتر تجربی”، “تئاتر آزمایشگاهی” و “تئاتر مردم شناختی” گره خورده است. وی که فعالیت حرفه ای خود در زمینۀ تئاتر را در دهۀ شصت میلادی با دستیاری “یرژی گروتفسکی” آغاز گرده است، نزدیک به ۵۰ سال مدیریت هنری “گروه تئاتر اودین” را بر عهده داشته است و طی این مدت با توسعۀ دیدگاه ها و تکنیک های خود در تربیت بازیگر و دراماتورژی، به جایگاه شاخصی در تئاتر جهان دست یافته است. همچنین  رویکرد ویژۀ “یوجینو باربا” به “تئاتر بینافرهنگی” و همکاری اش با هنرمندانی از ملیت ها و فرهنگ های گوناگون در “گروه تئاتر اودین” به آثار او ویژگی چندفرهنگی منحصر به فردی بخشیده است.

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته “یوجینو باربا” و اعضای گروه “تئاتر اودین” طی مدت اقامت یه هفته ای خود در تهران، علاوه بر اجرای یک نمایش و چند پرفورمنس، برگزاری ۴ کارگاه آموزشی پیشرفته برای تعدادی از هنرمندان تئاتر ایرانی را در برنامۀ خود خواهند داشت.

شرایط ثبت نام در کارگاه های آموزشی گروه “تئاتر اودین” به زودی اعلام می شود.

 

نوشته های مرتبط