طراح جواهرات ایرانی برنده جایزه جهانی مسابقات طراحی ایتالیا

طراح ایرانی جواهرات با یک اثر کانسپت با عنوان ColorFall در جشنواره جهانی طراحی ایتالیا که به طراحی‌های برتر سال ۲۰۱۵ اختصاص دارد، به عنوان برگزیده به جایزه نقره این مسابقه جهانی دست یافت.
ندا قدیر، با طراحی یک گردنبند مفهومی در مسابقه A’ Design Award 2015 در بخش Jewelry, Eyewear and Watch Design که با حضور طراحان برجسته‌ای از سراسر جهان برگزار شده و جمعی از برجسته‌ترین طراحان جهانی داوری آن را به عهده دارند موفق به دریافت این جایزه شده است.
ندا قدیر فارغ التحصیل مقطع فوق لیسانس دانشگاه هنرهای زیبای تهران است و تاکنون درمیان برگزیدگان و فینالیست‌های مسابقات معتبر طراحی جواهرات نظیر MEJURI,JMA,SBDA در سال های ۲۰۱۳-۲۰۱۴ هم بوده است.
۷۰۰

A’Design Award از مسابقات معتبر طراحی بین المللی است که به صورت سالیانه در کشور ایتالیا برگزار می‌شود و هدف از آن انتخاب و معرفی بهترین طراحان، مهندسان، معماران، استودیوهای طراحی و برندهای مرتبط در سراسر دنیاست که توسط گروه منتخبی از داوران حرفه ای انجام می پذیرد.
قدیر در گفتگو با مدآنلاین فکر وایده اصلی طراحی این اثر را جدید و ابتکاری دانست که می‌تواند تنوعی در شیوه‌های متداول پوشیدن جواهرات ایجاد کند.
وی با اشاره به این که طراحی این اثر چندین ماه زمان برده است افزود: از آنجا که طراحی این اثر طی بهار و تابستان شروع و تکمیل شد، علاقه و تاثیر من از طبیعت در رنگ‌ها و انرژی این طرح بسیار نقش داشته است.

۶c1f54008dcf6bf313de41bbb092a4030b10c490-1-t710
به گفته وی نقش طاووس در این اثر به عنوان یکی از نمادهای رنگارنگ زیبایی برای طراحان جواهر از جمله وی الهام‌بخش بوده و درنتیجه سعی داشته است تا تفسیر شخصی خودش را از فرم، رنگ و زییایی طاووس در این طرح ارائه کند.
قدیر با اشاره به کارکرد شال در این اثر هم گفت: با توجه به هدف اولیه این طرح ابتکاری، کارکرد شال در لباس شب زنانه که تاثیر زیادی در زیبایی دارد را نیز در این طرح تلفیق کرده‌ام.
وی گفت: این قطعه یکی از قطعات مجموعه جواهرات قیمتی است که در حال حاضر مشغول آماده سازی آن هستم که در آینده در قالب یک نمایشگاه شخصی به نمایش درخواهد آمد.

۶c1f54008dcf6bf313de41bbb092a4030b10c490-2-t710
وی مخاطب این اثر را علاقه‌مندان به کارهای خاص و منحصربه‌فرد و در عین حال به روز و جدید عنوان کرد.
وی درباره نامگذاری این اثر هم گفت: این نام تلفیقی از لغات لاتین color به معنی رنگ و fall به معنی آبشار است و به نحوه ریزش و قرارگیری شال روی تن اشاره دارد .
وی ویژگی خاص و منحصر بفرد این طرح را هم در کارکرد پوشیدنی آن دانست و گفت: این جواهر به عنوان یک قطعه جواهر استفاده نمی‌شود بلکه در تکمیل لباس شب پوشیده شده و به عنوان بخشی از آن شمرده می‌شود.
از دیگر آثار منتخب این طراح انگشتر JellyFish است که از طرح عروس دریایی الهام گرفته است. این اثر به عنوان فینالیست در مسابقه معتبر Saul Bell Design Award آمریکا انتخاب شده است. این مسابقه از مطرح‌ترین مسابقات بین‌المللی طراحی جواهرات به شمار می‌آید که توسط کمپانی Rio Grande بزرگترین تامین‌کننده محصولات مورد نیاز طلا و جواهربرگزار می‌شود و هرساله طراحان بنام دنیا جزو شرکت کنندگان اصلی آن هستند.

۶c1f54008dcf6bf313de41bbb092a4030b10c490-4-t710

 

نوشته های مرتبط