گزارش هنر:کارآگاه ناوارو در ۸۹ سالگی درگذشت

روژه هانن بازیگر و کارگردان فرانسوی که بیش از همه برای بازی در سریال پلیسی ˝ناوارو˝ شهرت داشت، از دنیا رفت.

گزارش هنر : هانن که باجناق فرانسوا میتران رئیس جمهور پیشین فرانسه بود، چهارشنبه ۱۱ فوریه در پاریس درگذشت. او ۸۹ ساله بود.

هانن بیش از همه برای بازی در نقش کارآگاه ناوارو در مجموعه تلویزیونی فرانسوی “ناوارو” شهرت داشت که از ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶ روی آنتن می‌رفت.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه با صدور بیانیه‌ای به بازیگر فرانسوی که به گفته این دفتر چند نسل را به هم مرتبط ساخت، ادای احترام کرد.

فلور پلرن وزیر فرهنگ فرانسه از هانن به عنوان بخشی از تخیل فرانسه یاد کرد و گفت: او قادر بود بسیاری از مردم را به هیجان درآورد و قادر بود نقش محبوب خود را با یک بعد هنری منطبق کند.

روژه هانن متولد سال ۱۹۲۵ در الجزیره در الجزایر بود. پدر و مادرش فرانسوی بودند. او تحصیلات خود را در رشته‌های حقوق و داروسازی به پایان برد. هانن از اوایل دهه ۱۹۵۰ با بازی در فیلم “راه دمشق” (۱۹۵۲) وارد دنیای سینما شد و با بازی در نقش مردان خشن به شهرت رسید.

او در دهه ۱۹۶۰ یکی از فیلمنامه‌نویسان دو فیلم جاسوسی به کارگردانی کلود شابرول بود. شابرول، هانن را در فیلم‌های “ببر گوشت تازه دوست دارد” (“نام رمز: ببر”، ۱۹۶۴) و “ببر خود را با دینامیت معطر می‌کند” (“مامور ما ببر”، ۱۹۶۵) کارگردانی کرد. هانن در این فیلم‌ها نقش مامور مخفی، ببر را بازی کرد.

“روکو و برادرانش” به کارگردانی لوکینو ویسکونتی، “از نفس افتاده” ساخته ژان-لوک گدار، “ماجرای یک شب” به کارگردانی هانری ورنوی، “زنده‌باد هانری چهارم، زنده‌باد عشق” ساخته کلود اوتان-لارا، “شیرین‌ترین اعترافات” به کارگردانی ادوارد مولینارو و “بینوایان” ساخته روبرو حسین، از دیگر فیلم‌های هانن است.

 

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *